Інструктивно-методичний семінар "Відповідність професійних кваліфікацій вимогам, які визначені законодавством"
14 листопада 2024 року у коледжі відбувся інструктивно-методичний семінар "Відповідність професійних кваліфікацій вимогам, які визначені законодавством" для голів циклових комісій та членів методичної ради і навчально-методичної комісії коледжу.
Тетяна ВОЙНОВСЬКА, заступник директора з навчальної роботи, ознайомила учасників семінару зі змінами у Національній рамці кваліфікацій, які ґрунтуються на європейських і національних стандартах і принципах забезпечення якості освіти та врахування вимог ринку праці до компетентностей працівників. Вони описуються результатами навчання, сформульованими у відповідності до дескрипторів Національної рамки. Це знання, уміння/навички, комунікація, відповідальність і автономія.
Підготовка фахових молодших бакалаврів у коледжі здійснюватиметься згідно з вимогами, визначеними законодавством, і за наступними шифрами і найменуваннями галузі знань, кодів і найменувань спеціальностей:
Е - Природничі науки, математика та статистика:
Е2 - Екологія, Е4 - Науки про Землю (101 - Екологія, 103 - Науки про Землю);
G Інженерія, виробництво та будівництво:
G11 - Машинобудування (за спеціалізаціями) (133 - Галузеве машинобудування),
G16 - Гірництво та нафтогазові технології (184 - Гірництво)
J Транспорт та послуги:
J8 Автомобільний транспорт (274 - Автомобільний транспорт).
Світлана СЛОБОДЯН, завідувач навчально-методичної лабораторії, акцентувала увагу на тому, що сучасні вітчизняні професійні стандарти містять вимоги до компетентностей працівників, назву професії та назву професійної кваліфікації, умови допуску до роботи за професією та інформацію про документи, що підтверджують професійну й освітню кваліфікацію, описують трудові функції і знання, уміння та навички, потрібні для їх виконання, а також визначають зв’язок кваліфікації з Національною рамкою кваліфікації.
Отже, професійні стандарти потрібні для виконання визначених трудових функцій, освіти та підвищення професійної кваліфікації. Вони також містять інформацію, потрібну для міжнародного зіставлення кваліфікацій. Це основа для розроблення та внесення змін до діючих освітньо-професійних програм у коледжі і є матеріалом для профорієнтаційної роботи.
При внесенні змін до діючих ОПП коледжу освітньо-професійний ступінь фаховий молодший бакалавр відповідає 5 рівню Національної рамки кваліфікацій.
Необхідно звертати увагу на:
• Назву професійного стандарту (зазначено назву професії або групи професій).
• Загальні відомості про професійний стандарт (мета діяльності за професією, ключова ознака діяльності за професією).
• Назву виду (видів) економічної діяльності, секції, розділу, групи, класу економічної діяльності та їх код згідно з Національним класифікатором України ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» (секції, розділи, групи, класи виду (видів) економічної діяльності та їх код (за потреби).
Юлія СЕМКО, завідувач навчально-методичним кабінетом. Необхідно звертати увагу на перелік предметів та засобів праці, обладнання/устаткування, матеріалів та інструменту праці, що застосовуються в професійній діяльності; вимоги до працівників щодо мінімального рівня освіти, умови присвоєння/підтвердження та визнання професійних кваліфікацій (наявності попередніх (набутих) професійних кваліфікацій, необхідних для здобуття професійних кваліфікацій у межах конкретного професійного стандарту, досвіду роботи, наявності необхідних сертифікатів тощо).
Олександр ВАЩЕНКО, голова циклової комісії буріння свердловин та гідрогеології. Станом на сьогодні є затверджений Професійний стандарт для професії 3117 технік з буріння. У стандарті визначено зв’язок кваліфікації з Національною рамкою кваліфікації. Професійний стандарт за групою професій «ФАХІВЦІ З БУРІННЯ»: Бурильник експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту та газ; Помічник бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту й газ; Інженер з буріння (бурових робіт); Технік з буріння.
Цей стандарт затверджено згідно з вимогами статті 42 Кодексу законів про працю України на підставі: - висновку Національного агентства кваліфікацій від 18.07.2023 (рішення 8, прот. № 21 (121)) про дотримання вимог Порядку розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 р. № 373; - висновку Центральної ради профспілки працівників нафтової і газової промисловості України від 06.06.2023 № 52/06-1 щодо погодження проєкту професійного стандарту.
Професійний стандарт містить вимоги до компетентностей працівників, назву професії та назву професійної кваліфікації, умови допуску до роботи за професією та інформацію про документи, що підтверджують професійну й освітню кваліфікацію технік з буріння, описані трудові функції і знання, уміння та навички, що потрібні для їх виконання.
Олена БУХАНОВА, методист коледжу. Сьогодні, коли світ змінюється швидше, ніж будь-коли, важливо адаптуватися до нових вимог ринку праці. 12 грудня 2024 року відбудеться форум «Людський капітал: Цінність. Якість. Розвиток». Форум відбудеться за ініціативи Національного агентства кваліфікацій за підтримки Helvetas. Мета форуму: сприяти розвитку національної економіки, людського капіталу та інтеграції України у загальноєвропейський кваліфікаційний простір. Форум стане місцем для обміну цікавими думками стейкхолдерів та освітян. Під час заходу сформується вектор руху Національної системи кваліфікацій, яка дозволить наповнити ринок праці актуальними знаннями, навичками та компетентностями.
У результаті обговорення, обміну думками всі присутні зійшлися на необхідності участі коледжу, а саме методичної служби та голів випускових циклових комісій в анонсованому форумі.